Travel eat smile & explore

Travel

Obří výletní lodě nemají nejlepší pověst, mimo jiné kvůli tomu, že znečišťují. Ta z nejnovějších snížila emise skoro o tři čtvrtiny

19.5.2022

Obří výletní lodě nemají nejlepší pověst, mimo jiné kvůli tomu, že znečišťují. Ta z nejnovějších snížila emise skoro o tři čtvrtiny

Dopřát si pravé italské espresso v Savoně, čerstvé mořské pochoutky v Marseille a lahodné tapas v Barceloně během pouhých tří dnů? Je to možné. Nejnovější výletní loď Costa Toscana nabízí také michelinskou restauraci nebo tři bazény s tobogánem a další. Především je ale údajně nejekologičtějším plavidlem svého druhu na světě.

Právě se nacházíme na výletní lodi Costa Toscana v přístavu Marseille na cestě do Barcelony s další zastávkou v destinacích Valencie, Palermo, Civitavecchie a Savona. Jméno jedné z nejnovějších lodí Costy bylo vybráno podle italského regionu Toskánska.

Nová, ale hlavně ekologičtější

Prostory jsou tedy inspirovány známými centry italských měst. Například velké záďové schody evokují dojem, že jste v Římě, na náměstí Piazza di Spagna a centrální prostor lodi je koncipován zase jako Koloseum. Hlavní novinkou této lodi jsou ale inovace, především ekologický pohon na zkapalněný zemní plyn, známý jako LNG.

„Kromě ekologického paliva hraje prim také recyklace plastů, papíru a skla.“

Rozdíl popisuje obchodní manažer společnosti Costa Alessandro Bottaro: „Díky LNG se lodi podařilo snížit emise až o 68 %. Dle zákona může loď uchovávat ve speciální komoře s detektory plynu pohonnou hmotu pouze pro jeden plavební den, palivo pro další den musí tedy načerpat opět v přístavu, proto má také Costa Toscana naplánovány zastávky na každý výletní den.“Obchodní manažer společnosti Costa Alessandro Bottaro říká, že díky pohonu na LNG se lodi podařilo snížit emise až o 68 %.

Společnost má ve své flotile aktuálně 11 lodí, přičemž ty nejnovější osmnáctipatrové Costa Toscana a Costa Smeralda disponují nejmodernějšími technologiemi.

Udržitelné využití materiálů a jídla

„V oblasti udržitelnosti hraje kromě ekologického paliva prim také recyklace plastů, papíru a skla. Například odpad ze skla posíláme v Savoně do Lombardie, kde se tento materiál shromažďuje a následně se z něj vytváří originální sklo na olivový olej, který se do něj pak plní,“ vysvětluje Alessandro a ukazuje mi prostory kuchyně, kde probíhají kurzy vaření, v nichž je tento olivový olej hlavní přísadou.

Přečtěte si více


    Written by:    Leave a comment

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *